Z kolejnym opóźnieniem wyszedł 4 - przełomowy - Zestaw Fabularny. Poniżej jego omówienie.
Jojen Reed
Ciekawa karta dająca dociąg bądź odrzucając karty. Nota bene, nie będzie raczej grana przez Starków - nielojalna i ciut droga. Za to u Greyjoyów wspomoże raczkującą talię zrzucającą karty z talii.
Ocena: 3
Wilczy Król
Nieklękanie to jedna z silniejszych mechanik w tej grze. Dodatkowo cecha Król psuje niekiedy karty przeciwnika, a samo posiadanie dodatku chroni przed niektórymi kartami. Najpewniej będzie grane.
Ocena: 4
Straż Króla Renlyego
Karta miażdży siłą gdy jest karta fabuły z cechą Lato. Ponadto zastraszenie pomoże w kolejnym ataku. Pewnie będzie grana z agendą Królowie Lata. Poza tym to raczej nie będzie sensu inwestować tyle złota w postać o bazowej sile 4.
Ocena: 4
Donżon Caswella
Karta pozwala kontrolować dociąg własny bądź przeciwnika. W tym drugim przypadku dodatkowo znamy jedną z kart przeciwnika jaką dociągnie. Do pokombinowania z Gregorem, Euronem albo Naszyjnikiem R'hllora. Przy Agendzie Deszcze Castamere, można odpalić Donżon po raz drugi. Gdyby był lojalny, to byłby dobry (synergia z Renlym).
Ocena: 3
Murarz z Wierzy Cienia
Warunek aby ulepszyć tę postać jest łatwy do spełnienia, gdyż Nocna Straż zazwyczaj ma 2-4 miejsca plus 1-2 dodatki. Zatem mamy za 3 złota postać ze wszystkimi ikonami. Nocna Straż zapewne przygarnie 3 kopie tej karty.
Ocena: 5
Nawiedzony Las
1 siły w obronie się przydaje, tylko czy znajdzie się miejsce na kolejne miejsce w talii Nocnej Straży? Najlepsze zastosowanie ma przeciwko Greyjoyom, bo uniemożliwi im wykonanie niebronionego wyzwania.
Ocena: 3
Stannis Baratheon
Od razu nasuwa się pytanie czy jest lepszy od wersji z Zestawu Podstawowego. Myślę, że w chwili obecnej będzie co najmniej, równorzędny. Dlaczego? Stannis z Zestawu Podstawowego zapewniał rzesze klęczących postaci i zasilał Roberta. Czy obecnie w dobie dominujących Kart Fabuły usuwających większość postaci na stole (Dziki Ogień, Pierwszy Śnieg Zimy, Valar Morghulis - o tym ostatnim zob. niżej) jego umiejętność rzadko kiedy będzie efektywna. Nowy Stannis niemal gwarantuje wygrywanie starć na władzę. Dodatkowo będzie w stanie klęknąć jedną silniejszą postacią przeciwnika (pod warunkiem, że nie jest lojalna).
Ocena: 5
Błogosławieństwo Czerwonego Boga.
Karta z cechą R'hlkor, więc od razu warto ją rozważyć z uwagi na Mellisandre. Ponadto postać to otrzymuje tę cechę, więc będzie do niej można dołączyć np. Naszyjnik R'hllora. Sam dodatek daje 1 siły za każdą postać z cechą R'hllor, więc co najmniej 1. Patrząc na średnią ilość takich postaci na rogatym stole, karta da spokojnie 2-4 siły. Poza tym karta umożliwi rzucenie Widziane w Płomieniach
Ocena: 5
Tanda Stokeworth
Złoto dla mnie i przeciwnika. Dobre ale jeśli nie gramy Lannisterem, który na brak gotówki nie narzeka. Do pogrania w taliach, gdzie Lannister jest tylko sztandarem.
Ocena: 2
Bez Swojej Brody
Karta dobra dla Nocnej Straży, która będzie mogła podebrać jakieś postacie. U Baratheonów można wygrać wyzwanie intrygi, i gdy przeciwnik ma pustą rękę zrzucić 0 kart, aby dobrał 2, następnie rzucić Widziane w Płomieniach klęknąć odpowiednią postać przeciwnika i wyczyścić rękę. Natomiast Lannisterowie i bez tego poczyszczą rękę. Reasumując, są pomysły na zastosowanie tej karty, ale w taliach nie lannisterskich.
Ocena: 4
Aeron Mokra Czupryna
Z Valarem (czytaj niżej) będzie pożyteczny, z tym że problemem będzie koszt. Ród spod znaku Krakena za 6 ma już Balona i Victariona. Czy znajdzie się miejsce na jeszcze jedną tak drogą postać? Aeron z Zestawu Podstawowego też będzie przydatny w taliach doby Valara...
Ocena: 4
Solar Króla Balona
Warunkowe 1 złota, ale ten warunek Gryjoyowie spełniają z łatwością. Do tego nielimitowane.
Ocena: 5
Pyat Pree
Drogi i może nic nie wyciągnąć. Chyba jednak lepiej zostać przy Illirio, który jest tańszy i bardziej pożyteczny.
Ocena: 2
Vaes Tolorro
Ciekawe miejsce dla talii opartych na Dracarysie. Jest coraz więcej postaci mających renomę więc będzie co przenosić. Dodatkowo dość tanie miejsce. Warto zauważyć, że Tolorro będzie najpewniejszym miejscem dla umieszczania żetonów władzy (miejsca najrzadziej opuszczają grę).
Ocena: 4
Elia Sand
Za 3 postać z taką samą siłą i jedną ikoną. Czy to na pewno karta Martellów a nie Nocnej Straży? Przy dość powszechnym - zapewne - Valarze będzie to przydatna postać. Na stole nie będzie zbyt wielu postaci (coś lepiej będzie zostawić na ręce przy ewentualnym resecie stołu) a to powodować będzie wzrost znaczenia podstępu. Będą takie manewry jak atak słabeuszem aby przegrać i zrobić porządny atak z podstępem. Dodatkowo z Nymerią może być postacią z dwoma ikonami.
Ocena: 4
Płonąc na Piasku
Karta pozwala wpuścić atak bez konsekwencji i odpalić wszelkie reakcje związane z przegraniem wyzwania. Pożyteczne jeśli będzie się grało z głową (uwaga na Lyseńskie Łzy i Pod Miecz), choć jak dla mnie pozwala na zbyt duże ryzyko.
Ocena: 3
Jaqen H'ghar
Przede wszystkim postać działa jak wejdzie do gry a nie jak zostanie zmobilizowana, co rozszerza jego możliwości. Problemem może być czasem znalezienie łącznie 3 unikalnych postaci (zawsze można wyznaczyć swoje). Karta działa podobnie jak Mirri, a ta się generalnie sprawdza.
Ocena: 4
Wyspa Kruków
Karta działa jak karta fabuła Przebudowa i przyda się aby wrócić sobie potrzebne karty (Korona ze Złota, Dracarys!), albo aby przeciwnik nie mógł podbierać kart (postacie - Nocna Straż, miejsca - Greyjoyowie). Dodatkowo pozwala przetasować talię, więc zawsze można popsuć szyki przeciwnikowi, który ustawił sbie karty na górze talii.
Ocena: 4
Król za Murem
Karta wskazuje kierunek gry dzikimi - wpierw czyścimy stół/rękę a dopiero potem martwimy się o żetony władzy (coś jak Lannisterowie). Karta na przyszłość, gdy w taliach będzie więcej postaci z cechą dziki (i ewentualnie jak będzie agenda dzikich). Obecnie trudno będzie ją zagrać.
Ocena: 3
Valar Morghulis
Karta o której mówiono szeptem od wielu miesięcy i którą straszono młodszych graczy. Zapewne będzie grana, ale największy jej wpływ na grę będzie dotyczył w pierwszej kolejności sposobu gry. Nie będzie się już zdarzało bezmyślne wstawianie postaci które doszły. Będzie trzeba coś trzymać na ręku, w razie Valara. Wpływ na budowanie talii będzie już mniejszy, gdyż obecnie większość gra postaciami w 3 kopiach, albo ma zdecydowaną większość w 1 kopii. Chyba że ktoś mocno odczuje zagranie Valara przez przeciwnika, to wówczas będzie trzeba coś w taliach więcej pozmieniać. Jaki będzie miała karta wpływ na poszczególne rody? Największym beneficjentem będą Greyjoyowie. Mają dużo kart zapobiegających śmierci oraz bazują na podstępie, więc zależy im na małej ilości postaci na stole. Także Tyrellowie nie będą płakać z powodu tej karty. Zginie 5-6 postaci to wystawi się kolejne kilka tanich. Fundusze zapewni Arbor. Targrayenowie też potrafią ratować swoje postacie, bądź wyciągać je ze stosu zabitych. U Lannisterów jak zginie Jaimy, Tyrion i Gregor to zastąpią ich Tywin i Cersei więc stratni nie będą. Martellowie, Starkowie i Nocna Straż ma też czym zastąpić poległych, a Ci pierwsi zawsze mają możliwość ewakuacji bezcennej Arianny. U Starków wzrośnie rola młodego Cassela. Najgorzej będą chyba mieli Baratheonowie. Od początku gry bazują na 3 postaciach i utrata któreś z nich boli bardzo, a duplikaty nie zawsze dochodzą na czas. Jedno jest pewne. Na dłuższy czas Gra o Tron będzie odczuwała wpływ Valara.
Ocena: 6
Od grudnia nastąpiła valaryzacja. Pytanie jak będzie duża...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz